Een goed mes...

De gadgets die het pijproken extra leuk maken...
User avatar
Ribbon
Posts: 4312
Joined: 29 Mar 2010 19:45

Een goed mes...

Post by Ribbon »

Er zijn al meerdere topics over messen, maar ik vind dat mijn vraag daar niet echt in past. 8)

Ik ben op zoek naar een goed mes. Het lijkt me leuk om voor plug- en evt. ropetabak een goed mes in de kast te hebben. Nu ben ik wel gecharmeerd van de inklapmessen van Laguiole zoals bijv. deze:

Image

Ze worden aangeduid als messen van 'heidehout', dus ik heb een vermoeden dat het om bruyere gaat, maar dat terzijde. De messen worden aangboden in verschillende soorten metaal: rvs, gesmeed staal van verschillende hardheden etc.

Weet iemand welk soort staal is aan te bevelen? Of zijn er mensen die ervaring hebben met messen van Laguiole? Wellicht word ik wat geholpen in mijn keuze. :D

User avatar
Dukdalf
Posts: 2596
Joined: 18 Oct 2011 08:08

Re: Een goed mes...

Post by Dukdalf »

Met Laguiole heb ik slechts beperkte ervaringen, maar wel alleen maar goede. Voor wat betreft de staalsoort is je keuze vooral afhankelijk van het gebruiksgemak wat je zoekt: een zachtere soort staal wordt sneller bot maar is ook gemakkelijk zelf te slijpen. Hoe harder het staal is (door een hoger gehalte koolstof) des te langer de snede scherp blijft maar slijpen wordt ook moeilijker. De klassieke Opinels bijvoorbeeld zijn van een vrij zachte staalsoort, veel moderne Amerikaanse messen als die van Benchmade of Buck zijn van veel harder staal met vaak ook chroom en/of molybdeen in de legering.

User avatar
Immler
Posts: 2958
Joined: 29 Mar 2012 20:00

Re: Een goed mes...

Post by Immler »

Een Fransman vertelde mij ooit dat de naam Laguiole slaat op het dorp/streek waar de messen door meerdere fabriekjes gemaakt worden.
De kwaliteit zou nogal variëren per fabriek.
Zelf heb ik jaren steakmessen van Laguiole in huis gehad. Prima messen maar wel redelijk vatbaar voor roest. Soms zelfs al na een paar uur al.
(wachtend op de vaat)
Ik heb er nu een van Buck.

Leest en huivert:
http://www.volkskrant.nl/vk/nl/2844/Arc ... iole.dhtml

User avatar
Ribbon
Posts: 4312
Joined: 29 Mar 2010 19:45

Re: Een goed mes...

Post by Ribbon »

Kijk, dit is kennis waar ik wat mee kan. Ik wil natuurlijk wel een echte.

Dank heren. :)

robvoorburg
Posts: 12670
Joined: 18 Sep 2010 12:54

Re: Een goed mes...

Post by robvoorburg »

Ik heb 6 messen en 6 vorken van Laguiole, daarnaast een inklap-
mes van hetzelfde merk.
De stelen zijn uit hout van de jeneverbes en ze ruiken ook zodanig.
(de fabriek gebruikt verschillende houtsoorten)
Mij is verteld dat de messen van chirurgisch staal zijn, ik ben er
heel blij mee.

User avatar
MilleLuci
Posts: 5357
Joined: 09 May 2012 21:52

Re: Een goed mes...

Post by MilleLuci »

Ga eens naar de Spijkermand op den Oude Binnenweg! Loop zelf met Jules Herbertz zakmes (altijd bij me). Buck mes in mijn gereedschapkist.

User avatar
Ribbon
Posts: 4312
Joined: 29 Mar 2010 19:45

Re: Een goed mes...

Post by Ribbon »

MilleLuci wrote:Ga eens naar de Spijkermand op den Oude Binnenweg!
Verkopen ze daar ook Laguiole Mille?

User avatar
Wowbagger
Posts: 6453
Joined: 14 Jun 2012 10:31

Re: Een goed mes...

Post by Wowbagger »

Ben zelf erg gecharmeerd van de u1.
http://www.knivesandtools.nl/nl/pt/-fal ... dgreep.htm

En anders als geen hout hoeft te zijn een small Sebenza.
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Sebenza

User avatar
Dukdalf
Posts: 2596
Joined: 18 Oct 2011 08:08

Re: Een goed mes...

Post by Dukdalf »

Die u1 is inderdaad erg mooi, Wowbagger. 't Is dat ik net jarig geweest ben, anders had ik het wel geweten... Om nog even terug te gaan naar Ribbon's gebruikswensen: rope zou ik snijden met een sigarenknipper, lijkt me verreweg de mooiste snede opleveren. Plugs zijn vaak keihard dus heb je een mes nodig met een zo dun mogelijk lemmet en een gladde snijkant. Als je lemmet gekarteld is of naar boven toe snel dikker wordt zul je alleen gebroken flakes overhouden. Afhankelijk van hoe je stopt hoeft dat natuurlijk geen probleem te zijn, maar als je graag hele flakes wilt snijden zou ik het dunste lemmet uitzoeken.

User avatar
MilleLuci
Posts: 5357
Joined: 09 May 2012 21:52

Re: Een goed mes...

Post by MilleLuci »

Ribbon wrote:
MilleLuci wrote:Ga eens naar de Spijkermand op den Oude Binnenweg!
Verkopen ze daar ook Laguiole Mille?
Alles, zeer grote en brede collectie. Lekker gaan snuffelen!

User avatar
Ribbon
Posts: 4312
Joined: 29 Mar 2010 19:45

Re: Een goed mes...

Post by Ribbon »

MilleLuci wrote:
Ribbon wrote:
MilleLuci wrote:Ga eens naar de Spijkermand op den Oude Binnenweg!
Verkopen ze daar ook Laguiole Mille?
Alles, zeer grote en brede collectie. Lekker gaan snuffelen!
Top. Bedankt voor de tip. :)

User avatar
Freark
Posts: 523
Joined: 05 May 2014 21:31

Re: Een goed mes...

Post by Freark »

Je moet tegenwoordig anders nog oppassen met een mes in je zak.

Ik loop al jaren met een Opinel (RVS) in mijn zak, die overigens voornamelijk gebruikt wordt om af en toe een sinasappeltje te schillen.
Laatst was ik vergeten hem uit mijn zak te halen toen ik naar de rechtbank moest. Dus netjes ingeleverd bij het detectiepoortje, waarna een beveiliger tegen mij begon te preken dat dit strafbaar was. Snel een eind aan gemaakt, maar er later toch even naar gekeken.
Wat blijkt: in de standaard APV van de VNG staat dat je op straat geen scherpe voorwerpen bij je mag hebben en dat is door bijna alle gemeentes overgenomen. Je kan dus geen keukenmesje bij de Blokker of een gepunt potlood bij de Bruna kopen zonder in overtreding te zijn. Nu zal men (nog) niet bij de deur van de Blokker gaan staan controleren, maar een paar jaar geleden overkwam een Friese boer precies hetzelfde als ik bij de rechtbank Leeuwarden. Bij het ophalen van zijn mes werd hij vervolgens door een ijverige politieman geverbaliseerd. Ruim 100 euro boete en mes kwijt. Deze (kennelijk principiële, want het moet hem een vermogen gekost hebben) man heeft daar met behulp van het kantoor van de Ankertjes tot aan de Hoge Raad tegen geprocedeerd, maar tevergeefs.

De knechting van de onderdanen neemt tegenwoordig krankzinnige vormen aan!

User avatar
Sidekickelvis
Posts: 5040
Joined: 28 Dec 2012 19:11

Re: Een goed mes...

Post by Sidekickelvis »

Let er wel op dat Laguiole met afstand het meest gekopieerde merk is in de messenwereld. Het is namelijk geen echt merk maar een streek. En niet gepatenteerd. Heb er zelf 4 in verschillende maten en staalsoort. En prijsklassen. .... Ben vergeten je die te laten zien die ik bij me had. Heb er evt. wel 1 over hoor. In staal. Geen echte want veel te goedkoop maar wel retescherp! En duur wil niet altijd zeggen dat het origineel is. Prijzen voor waarschijnlijk origineel Laguiole beginnen bij 50 euro ongeveer, maar zeker weten doe je dat niet.

kiske

Re: Een goed mes...

Post by kiske »

Ik heb sinds mijn 15e een zakmes van dit merk. Behalve op vakantie altijd op zak. Na 28 jaar nog geen speling op het lemmet. Geen enkele roest te zien. Een goed, degelijk en fraai vormgegeven en afgewerkt mes dat destijds al 125 gulden kostte. Tuurlijk zijn er gebruikssporen en veroudering te zien. Maar nog steeds een fraai en sierlijk mes waar de degelijkheid afspat.

Aanrader dus!

User avatar
Dukdalf
Posts: 2596
Joined: 18 Oct 2011 08:08

Re: Een goed mes...

Post by Dukdalf »

Omdat ik ook altijd met een mes op zak loop schrok ik nogal van wat Freark zei dus ben ik er ook ingedoken, maar het blijkt gelukkig iets genuanceerder te liggen. De model-APV biedt een burgemeester de mogelijkheid om binnen een duidelijk omschreven risicogebied een verbod in te stellen op het dragen van alles wat als steekwapen kan worden aangemerkt. Zo'n verbod moet nog wel door een rechter getoetst worden voor het rechtsgeldig is en de Hoge Raad stelt ook duidelijk in de uitspraak in de zaak van het Leeuwarder gerechtshof dat zowel de burgemeester als de rechter het belang van de openbare orde goed moeten afwegen tegen het recht op een prive-leven. Met andere woorden: alleen in bepaalde gebieden mag je onder speciale voorwaarden niet met een mes (of een potlood) rondlopen. Overigens beweerde de man uit Akkrum uit Freark's voorbeeld dat hij boer was en het mes voor zijn werk nodig had. De Hoge Raad vond dat hij beter had moeten weten toen hij met een vlindermes in zijn achterzak het gerechtshof betrad. Zelfs als liefhebber van een mooi mes ben ik het daar eigenlijk wel mee eens.

User avatar
Geoff
Posts: 1603
Joined: 03 Feb 2012 17:08

Re: Een goed mes...

Post by Geoff »

Slechts een kleine tip die ik wil meegeven bij de keuze van een mes: de sluiting/ 'Lock' van een mes. Indien je het mes slechts wil gebruiken om tabak te snijden of een sinaasappel te schillen, zoals ik hierboven gelezen heb, is dit niet echt belangrijk. Wil je het mes echter voor de 'zwaardere' zaken gaag gebruiken of voor taai snijdende zaken, zou ik er toch je aandacht op willen vestigen. Dan is een Laguile natuurlijk niet zo'n goede keus.

Omdat er zoveel verschillende soorten zijn, geef ik hier even een link door naar een website waar er een heleboel over geschreven staat.
http://www.allesovermessen.nl/vaste-en- ... ock-types/

Als je een goede, bewuste keuze maakt, gaat je mes je voor jaren en jaren plezier op leveren.

Verder wens ik je nog veel plezier bij het kiezen van je mes en nog meer plezier met het gebruiken er van.

User avatar
MilleLuci
Posts: 5357
Joined: 09 May 2012 21:52

Re: Een goed mes...

Post by MilleLuci »

Ribbon, net als met pijpjes uitzoeken, laat ze door je handen gaan! Voel gewoon goed, zonder snijwonden uiteraard :mrgreen:. Kijk goed naar het open en dichtklappen en de diverse staalsoorten en maakwijze. Ook met een mes moet je een gevoel hebben. De verkopende messenmannen weten heul veel!

User avatar
teunis
Posts: 1495
Joined: 26 Nov 2010 09:21

Re: Een goed mes...

Post by teunis »

wat ML zegt is natuurlijk het belangrijkste, het mes moet "goed" voelen.

zelf loop ik, als hobbyboer, al jarenlang met een Zwitsers zakmes rond en met een Opinel.

De Opinel voor het betere snijwerk, en het Zwitserse voor alle extra's. Ik heb ook een multietool geprobeerd, maar dat is me toch wat te "zwaar" om aan de riem te hangen. op één of andere manier voel je de hele dag dat tooltje, en bovendien moet je altijd een riem om hebben. los in de zak is erg onhandig.

Overigens, als de "looks" minder belangrijk is, een aardappelschilmesje van bijvoorbeeld de Blokker doet net zo goed snijden.... :D

User avatar
Ribbon
Posts: 4312
Joined: 29 Mar 2010 19:45

Re: Een goed mes...

Post by Ribbon »

Sidekickelvis wrote:Let er wel op dat Laguiole met afstand het meest gekopieerde merk is in de messenwereld. Het is namelijk geen echt merk maar een streek. En niet gepatenteerd. Heb er zelf 4 in verschillende maten en staalsoort. En prijsklassen. .... Ben vergeten je die te laten zien die ik bij me had. Heb er evt. wel 1 over hoor. In staal. Geen echte want veel te goedkoop maar wel retescherp! En duur wil niet altijd zeggen dat het origineel is. Prijzen voor waarschijnlijk origineel Laguiole beginnen bij 50 euro ongeveer, maar zeker weten doe je dat niet.
Het artikel wat Immler doorstuurde is erg leerzaam. Wat ik eruit heb kunnen halen is dat de merken La Forge de Laguiole en Durand allebei in het dorp Laguiole gemaakt worden. Ik ga vanmiddag naar de Spijkermand om wat messen door mijn handen te laten gaan.

Verder: allen bedankt voor de adviezen. Wellicht laat ik later vandaag een nieuwe aanwinst zien. :D

User avatar
Arno
Posts: 8003
Joined: 24 Aug 2010 14:14

Re: Een goed mes...

Post by Arno »

Ribbon wrote:Ik ga vanmiddag naar de Spijkermand om wat messen door mijn handen te laten gaan.
Auw?? :shock: :P

User avatar
Bananabox-Ninja
Posts: 4770
Joined: 29 Aug 2012 13:04

Re: Een goed mes...

Post by Bananabox-Ninja »

Ik wilde de Spijkermand inderdaad nog aanhalen zondag maar glad vergeten.
Zelf ben ik een groot liefhebber van Opinel, ik heb zelfs nog de Opinel no. 13 liggen.
Image
:mrgreen:

User avatar
St Patrick
Posts: 4504
Joined: 20 Nov 2010 12:54

Re: Een goed mes...

Post by St Patrick »

Ik heb deze en bevalt perfecto...
http://www.youwantit2.com/SPYROOKIEG10SERR.jpg

:B

User avatar
Ribbon
Posts: 4312
Joined: 29 Mar 2010 19:45

Re: Een goed mes...

Post by Ribbon »

Ik ben net even de stad in geweest en ben niet geslaagd.

Bij de Spijkermand hadden ze nog 2 Laguiole messen, maar geen van beide van La Forge of Durand. Verder sprak het uiterlijk me ook niet erg aan. Het is niet zo dat ik koste wat kost een mes van La Forge wil hebben, maar ik vind die qua vormgeving tot nu toe wel het mooist.
Bij de Dump op de Kort Hoogstraat hadden ze ook een vrij uitgebreid aanbod messen, maar geen Laguiole. De laatste winkel (in de Provenierswijk) die echt gespecialiseerd is in messen vertelde me dat ze er jaren terug 8 hadden liggen, maar dat die na verloop van tijd weer zijn teruggestuurd. De de vrouw in de winkel vertelde me dat er amper vraag is naar Laguiole zakmessen in Nederland. Bij de Spijkermand kreeg ik hetzelfde te horen.

Jammerdebammer dus. Ik ben bang dat ik toch via internet moet gaan kopen.

User avatar
Martin Romijn
Posts: 4267
Joined: 23 Sep 2009 14:19

Re: Een goed mes...

Post by Martin Romijn »

Al sinds mijn diensttijd in het bezit van een Buck. Was destijds (samen met een Bowie knife) een hele investering maar na 28 jaar nog steeds super messen, geen dag spijt van gehad.


http://www.pijprokersforum.nl/download/file.php?id=2836

User avatar
Wowbagger
Posts: 6453
Joined: 14 Jun 2012 10:31

Re: Een goed mes...

Post by Wowbagger »

Ribbon wrote:Ik ben net even de stad in geweest en ben niet geslaagd.

Bij de Spijkermand hadden ze nog 2 Laguiole messen, maar geen van beide van La Forge of Durand. Verder sprak het uiterlijk me ook niet erg aan. Het is niet zo dat ik koste wat kost een mes van La Forge wil hebben, maar ik vind die qua vormgeving tot nu toe wel het mooist.
Bij de Dump op de Kort Hoogstraat hadden ze ook een vrij uitgebreid aanbod messen, maar geen Laguiole. De laatste winkel (in de Provenierswijk) die echt gespecialiseerd is in messen vertelde me dat ze er jaren terug 8 hadden liggen, maar dat die na verloop van tijd weer zijn teruggestuurd. De de vrouw in de winkel vertelde me dat er amper vraag is naar Laguiole zakmessen in Nederland. Bij de Spijkermand kreeg ik hetzelfde te horen.

Jammerdebammer dus. Ik ben bang dat ik toch via internet moet gaan kopen.
Mocht je zin hebben in eens een uitstapje naar Den Haag: ik heb er vorig jaar bij de kookwinkel in de Passage een hele bubs gezien van redelijk goedkoop tot gloepens duur. http://www.dokhomeofcooking.nl/

robvoorburg
Posts: 12670
Joined: 18 Sep 2010 12:54

Re: Een goed mes...

Post by robvoorburg »

Ribbon wrote:Ik ben net even de stad in geweest en ben niet geslaagd.

Bij de Spijkermand hadden ze nog 2 Laguiole messen, maar geen van beide van La Forge of Durand. Verder sprak het uiterlijk me ook niet erg aan. Het is niet zo dat ik koste wat kost een mes van La Forge wil hebben, maar ik vind die qua vormgeving tot nu toe wel het mooist.
Bij de Dump op de Kort Hoogstraat hadden ze ook een vrij uitgebreid aanbod messen, maar geen Laguiole. De laatste winkel (in de Provenierswijk) die echt gespecialiseerd is in messen vertelde me dat ze er jaren terug 8 hadden liggen, maar dat die na verloop van tijd weer zijn teruggestuurd. De de vrouw in de winkel vertelde me dat er amper vraag is naar Laguiole zakmessen in Nederland. Bij de Spijkermand kreeg ik hetzelfde te horen.

Jammerdebammer dus. Ik ben bang dat ik toch via internet moet gaan kopen.
Loop eens binnen bij het Kookpunt op het Noordplein, daar heb ik de mijne vandaan.

User avatar
Ribbon
Posts: 4312
Joined: 29 Mar 2010 19:45

Re: Een goed mes...

Post by Ribbon »

Het kookpunt is bij mij om de hoek, dus dat zou geen probleem moeten zijn. Ik ben echter wel op zoek naar een inklapbaar zakmes en geen keukenmes. Ik vraag me af of ze die daar ook hebben...

robvoorburg
Posts: 12670
Joined: 18 Sep 2010 12:54

Re: Een goed mes...

Post by robvoorburg »

Dat weet ik ook niet, gewoon proberen, misschien kunnen
zij iets voor je bestellen.

User avatar
Dukdalf
Posts: 2596
Joined: 18 Oct 2011 08:08

Re: Een goed mes...

Post by Dukdalf »

Liever dan bestellen via een winkel zou ik dan gewoon bij knivesandtools.nl een mooie Laguiole uitzoeken. Keus zat en dan heb je hem de volgende dag in huis.

User avatar
Ribbon
Posts: 4312
Joined: 29 Mar 2010 19:45

Re: Een goed mes...

Post by Ribbon »

Ja, dat is inderdaad mijn voornemen. Morgen in huis gaat 'm helaas niet worden; degene die ik wil is pas over een maand leverbaar.

http://www.knivesandtools.nl/nl/pt/-for ... eshout.htm